Od 6 do 27 państw członkowskich a na tym nie koniec…


W 1951 r. sześć krajów – Belgia, Niemcy, Francja, Włochy, Luksemburg i Holandia – utworzyły Europejską Wspólnotę Węgla i Stali. W 1957 r. powstały Europejska Wspólnota Gospodarcza i Europejska Wspólnota Energii Atomowej.

Od tamtego czasu szesciokrotnie Unia rozszerzała się o kolejne państwa. I tak dołączyły do niej kolejno:


w 1973 r. – Dania, Irlandia i Wielka Brytania



w 1981 r. – Grecja


w 1986 r. – Hiszpania i Portugalia



w 1995 r. – Austria, Finlandia i Szwecja


w 2004 r. – Republika Czeska, Estonia, Cypr, Łotwa, Litwa, Węgry, Malta, Polska, Słowenia i Słowacja (wraz z tym historycznym rozszerzeniem Europa została ponownie połączona po latach podziału)

w 2007 r. – Rumunia i Bułgaria.

Unia Europejska od kuchni

-Czym jest UNIA EUROPEJSKA?

No właśnie! jestem zdania, że każdy obywatel Unii powinien mieć chociaż podstawową wiedzę z jej zakresu. Nie mówią tutaj o szczegółach bo te pozostawmy parlamentarzystą,politykom i ogólnie znawcą. Ja postaram się przytoczyć ogólne informacje i definicje związane z UE.

UNIA EUROPEJSKA
Powstała na mocy Traktatu o Unii Europejskiej podpisanego 7 lutego 1992 r. wprowadzonego w życie 1 listopada 1993 r., czyli tzw. Traktatu z Maastricht.
Unia Europejska jest nowym typem związku między państwami. Jej głównym zadaniem jest organizacja współpracy między krajami członkowskimi i ich mieszkańcami. Najważniejszymi celami Unii zapisanymi w traktatach, tej swoistej konstytucji, są: bezpieczeństwo, postęp gospodarczy, postęp społeczny, ochrona wolności, praw i interesów obywateli. Unia Europejska respektuje tożsamość narodową państw członkowskich, ich historię, tradycję i kulturę. Zgodnie z doktryną prawa europejskiego państwa członkowskie nie tracą swej suwerenności a jedynie przelewają na organy unii uprawnienia do wykonywania części swego władztwa. Unia Europejska jest opartym na zasadzie wzajemności i solidarności porozumieniem państw, które zdecydowały się na przekazanie Unii części swych kompetencji. Uznano bowiem, że tylko wspólnym wysiłkiem można zapewnić narodom europy rozwój gospodarczy, społeczny i kulturalny. Unia jest odpowiedzią narodów Europy na zagrożenia dzisiejszego świata wynikające z globalizacji.